الکترو موتور ضد انفجار ولتاژ پایین تک فاز


الکتروموتور ضد انفجار

موتور ضد انفجار الکتروموتوری است که دارای تاییدیه های Atex و دیگر تاییدیه های لازم برای کار در محیط با گازها و مواد قابل اشتعال ساخته شده است. بدیهی است که موتور ضد جرقه باید دارای مشخصاتی باشد که دیگر الکتروموتورها آن را ندارند. به عنوان مثال از موتور ضد انفجار در صنایع پتروشیمی و دمنده هایی که در محیط با گازهای قابل اشتعال زیاد استفاده می شود. اما اصولاً الکتروموتور ضد انفجار به نسبت خطری که محیط دارد دارای دسته بندی هایی هستند که در زیر به اختصار شرح داده شده است.

الکتروموتور ضد انفجار در کجاها کاربرد دارد؟ 

در محیط هایی که گازهای قابل اشتعال یا بخارات خطرناک وجود دارد، همواره احتمال انفجار وجود دارد لذا برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از آتش سوزی و احتراق، از الکتروموتور ضد انفجار بهره می گیرند.


برای دریافت مشخصات الکتروموتورهای ضد انفجار یا ضد جرقه، اعم از، لیست قیمت الکتروموتور ضد انفجار، مشخصات فنی و کاتالوگ الکتروموتور ضد انفجار لطفاً با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید و همچنین این مجموعه قادر به واردات موتورهای ضد انفجار ایتالیایی، الکتروموتور آلمانی،  می باشد. در صورت تمایل به خرید یک محصول خاص میتوانید در قسمت ثبت سفارش خاص الکتروموتور درخواستی را ثبت نموده تا در اولین فرصت کارشناسان فروش با شما در تماس باشند.


دسته بندی الکتروموتور ضد انفجار شامل دو دسته محافظ در برابر گازها و بخار مایعات و محافظ در برابر گرد و غبار می باشند . این دسته بندی که با نام کلاس نیز خوانده می شوند شامل:   کلاس I که شامل : گازها بخارات و مایعات Gases, vapors, and liquids متشکل از گروه های  A : استیلن Gases, vapors, and liquids، گروه B : هیدورژن و مشابه آن . Hydrogen, etc،گروه C : اتر و نظائر آن Ether, etc و گروه D : هیدروکربن ها ، سوخت ها و حلال ها و نظائر آن Hydrocarbons, fuels, solvents, etc می باشد. کلاس II : گرد و غبارها ، که متشکل ازاین  سه گروه است: گروه E : غبار فلزات ( هادی و منفجر کننده )، گروه F : غبار کربن ( که بهضی از آنها هادی و تمام آنها قابل انفجارند ) و گروه G  که شامل : آرد ، نشاسته ، حبوبات ، پلاستیک های قابل احتراق یا غبارات شیمیایی ( دارای قابلیت انفجار)، است.

سوالات متداول در مورد الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار پوسته باز و پوسته بسته چند نوع هستند؟

پاسخ: الکتروموتور پوسته باز شامل موارد زیادی است ولی پر کاربردترین آنها الکتروموتور ضد انفجار مقاوم در برابر قطره (Drip-proof) ، مقاوم در برابر پاشش (Splash-proof) و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی (Weather Protection) است که باید توجه داشت استفاده از این الکتروموتور برای مکان های دارای گازهای اشتعال زا و خطرناک مناسب نیست. الکتروموتور پوسته بسته نیز که در برابر نشت گازها کاملاً آب بندی هستند، عموماً در سه دسته قرار می گیرند که عبارتند از: الکتروموتور کاملاً محصور بدون تهویه هوا ، الکتروموتور محصور با پروانه خنک کننده و الکتروموتور کاملاً محصور با هوای بیش از اندازه.

استفاده از موتور ضد انفجار در مناطق مختلف بر چه اساسی است؟

پاسخ: در مناطقی که گازهای اشتعال زا و خطرناک وجود دارد، استفاده از الکتروموتور معمولی به دلیل ایجاد جرقه در زمان کارکرد یا ایجاد گرمای بیش از حد در پوسته، احتمال انفجار وجود دارد. لذا در این مناطق نیاز به استفاده از دینام ضد انفجار یا ضد جرقه است. الکتروموتور ضد انفجار شناسه های ویژه ای دارند که معمولا استفاده از این الکتروموتور را در مناطق و نواحی خطرناک ممکن خواهد ساخت. با اطمینان حاصل کردن در این زمینه ها می توان از آنها بدون هیچ نگرانی در مناطق خطرناک نیز استفاده کرد.


نوع طراحی الکتروموتور ضد انفجار در محیط بسته چگونه است؟

پاسخ: در ارتباط با الکتروموتور هایی که برای استفاده در محیط های بسته و مستعد برای آتش سوزی و انفجار مناسب هستند، ملاحظات و شرایط خاصی مشخص شده که باید آنها را رعایت کرد مثلا اگر در محیط بسته مورد نظر بخارها و گازهای قابل اشتعال وجود داشته باشند باید از تولید جرقه خودداری کرد. موتور ضد انفجار با توجه به میزان کارایی و توانایی خود معمولا در مقابل خوردگی، گرم شدن بیش از حد مجاز و محدوده درجه حرارت مقاومت می کنند. نوع ساخت و طراحی اتصالات الکتروموتور ضد انفجار و فلنج های آنها به گونه است که در برابر نفوذ شعله دارای پایداری مناسبی باشند. هم چنین این اتصالات دارای محفظه ای هستند که در زمان رخداد جرقه، گازهایی که در اثر جرقه تولید شده اند رها و به اندازه ای که احتمال انفجار مجدد نباشد، سرد می شوند .

الکتروموتور ضد انفجار چند نوع است؟

پاسخ: الکتروموتور ضد انفجار یا ضد جرقه دارای دو دسته بندی کلی هستند که شامل موتور ضد انفجار با پوسته باز و با پوسته کاملا محصور شده است.

ساختار الکتروموتور ضد انفجار با پوسته باز چگونه است؟

پاسخ: الکتروموتورهای ضد انفجار با پوسته باز دریچه هایی دارند که در اطراف سیم پیچ ها هوا را تهویه می کنند.

چند نوع الکتروموتور ضد جرقه با پوسته باز موجود است؟

پاسخ: الکترو موتور ضد انفجار با پوسته باز در 4 نوع مختلف وجود دارند که عبارتند از: مقاوم در برابر قطره، مقاوم در برابر پاشیدگی، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی و محافظت شده.

چه نوع الکتروموتور ضد انفجار ی جهت استفاده در مکان های مخاطره آمیز مناسب هستند و دلیل آن چیست؟

پاسخ: استفاده از الکتروموتور ضد انفجار با پوسته باز در محیط های مخاطره آمیز مثل معادن گاز و محیط های دارای گاز اشتعال زا مناسب نیست و باید در این گونه محیط ها از الکتروموتور ضد انفجار با پوسته محافظت شده استفاده کرد. علت ترجیح استفاده از موتور ضد انفجار با پوسته محصور شده این است که آنها از انتقال گازهای درون موتور به فضای بیرون و اطراف موتور جلوگیری می کنند ولی گاز ها را به طور کامل نشت بندی نمی کنند.

انواع مختلف الکتروموتور ضد انفجار با پوسته محصور شده را بگویید.

پاسخ: از انواع الکتروموتور ضد انفجار یا ضد جرقه با پوسته محصور شده می توان به موتور های کاملا محصور بدون تهویه هوا، موتورهای کاملا محصور با پروانه خنک کننده و موتورهای کاملا محصور با هوای بیش از اندازه اشاره نمود.

دسته بندی الکتروموتور ضد جرقه یا ضد انفجار برای محیط های مخاطره آمیز از چه طریقی صورت می گیرد؟

پاسخ: دسته بندی مواد موجود در الکتروموتور های ضد جرقه برای محیط های مخاطره آمیز به وسیله آزمایشگاه های بیمه،نظام نامه ملی برق و OSHA صورت می گیرد.

محافظت الکتروموتور ضد جرقه شامل چه مواردی می باشد؟

پاسخ: موتور ضد انفجار برای محیط های مخاطره آمیز عموماً در سه کلاس و دسته مشخص شده که در زیر به آنها اشاره شده است:
کلاس 1: محافظ در برابر گازها، بخارها و مایعات
کلاس 2: محافظ در برابر گرد و غبارها
کلاس 3 : محافظ در برابر الیاف، استیلن، اتر، هیدروکربنها ؛ سوختها و , حلالها و نظائر آن، غبار فلزات،غبار کربن، آرد،نشاسته،حبوبات،پلاستیک های قابل احتراق یا غبارهای شیمیایی

مخاطراتی که به طور معمول وجود ندارند اما ممکن است به صورت غیر مترقبه رخ دهند و با استارت الکتروموتور باعث انفجار شوند، شامل چه مواردی می باشند؟

پاسخ: مخاطرات غیر معمول و غیر مترقبه شامل غبارهایی هستند که به اندازه ای که سبب ایجاد اشتعال شود در هوا معلق نیستند و در لایه های غبار حضور دارند. این غبار ها ممکن است به طور ناگهانی رها شوند. برای اطمینان بیشتر در این محیط ها توصیه بر این است که حتماً از الکتروموتور ضد انفجار استفاده شود.

آیا در کارخانه الیاف نیاز به استفاده از الکتروموتور ضد احتراق (ضد انفجار ) است؟

پاسخ: الیاف معمولا شامل منسوجات، مصنوعات چوبی و نظائر آن که قابلیت اشتعال دارند اما معمولا خطری برای انفجار ندارند. الیاف در دو دسته گروه بندی می شوند؛ دسته اول الیاف هایی هستند که قابلیت جا به جایی و مورد استفاده قرار گرفتن توسط تولید کنندگان را دارند و دسته دوم الیاف هایی هستند که در انبار نگه داری و جا به جا می شوند اما این کارها فقط میتواند توسط سازندگان صورت بگیرد. به طور کلی در کارخانجات تولید الیاف و خصوصاً کارخانه هایی که با چسب هم سر و کار دارند استفاده از الکتروموتور ضد انفجار توصیه می شود.

الکتروموتور ضد انفجار بر چه اساسی دسته بندی می شود؟

پاسخ: الکتروموتور ضد انفجار با توجه به محیطی که در آن استفاده خواهد شد به کلاس های مختلف (عموماً 3 کلاس کلی) تقسیم می شوند. این تفاوت کلاس به محدودیت درجه حرارت و میزان محافظت الکتروموتور در برابر گازها و عوامل خارجی بستگی دارد. برای آشنایی با انواع محافظت در الکتروموتور می توانید از طریق مشاوره آنلاین با ما در تماس باشید.

الکتروموتور ضد انفجار CEMP چند نوع است؟

پاسخ: الکتروموتور CEMP ضدانفجار به سه دسته تقسیم می شوند:
دسته اول : الکتروموتور با ولتاژ بالا
دسته دوم : الکتروموتور با ولتاژ متوسط
دسته سوم: الکتروموتور با ولتاژ پائین

الکترو موتور ضد انفجار WEG دارای چه مشخصاتی است؟

پاسخ: الکتروموتور WEG ضد انفجار آلاینده ندارد و بهره وری بالایی دارد، طراحی محکم و بدون لرزش و ارتعاش دارند. سیستم گیربکس خور از فریم سایز 225 به بالا دارند، دارای کلاهک داخلی NDE، DE برای جلوگیری از انتشار شعله هستند و بسیار مناسب برای کار با اینورتر می باشند. دارای پوسته آلومنیوم ریخته گری هستند.

الکتروموتور ضد انفجار شامل چه قسمتهایی می باشند؟

پاسخ: الکتروموتور ضد انفجار شامل سه ناحیه به نام های ناحیه گاز، ناحیه برافروختگی و ناحیه احتراق هستند.
در ناحیه برافروختگی، گازهای قابل اشتعال و بخارها تحت تاثیر دمای احتراق به هیدروژن و کربن تجزیه می شوند. از این ناحیه نوری تابیده می شود که ارزش چندانی ندارد اما توزیع بر افروختگی کربن شکافته شده ماده قابل احتراق فسیلی به شکل نسبتا یکنواختی می باشد.
ناحیه احتراق به این صورت است که الکتروموتور ضد انفجار در ناحیه مرز بیرونی خود با اکسیژن واکنش داده و واکنش شیمایی انجام شده که با تولید انرژی همراه بوده و گرمازا می باشد، به دمای احتراق می رسد. دمای احتراق بر روی ناحیه برافروختگی الکتروموتور ضد انفجار تاثیر می گذارد و باعث تجزیه مواد قابل اشتعال می شود. ناحیه احتراق فضای کوچکی است که به صورت یک پوشش نازک است و دور شعله فرا میگیرد و البته داغ ترین بخش شعله است. احتراق در سرعت های مختلفی رخ می دهد که این بستگی به ناحیه مورد حریق قرار گرفته دارد. معمولا احتراق حالت یکنواختی دارد که در آن سرعت احتراق کم است اما سرعت احتراق زمانی زیادتر می شود که نسبت مقداری بین ماده قابل اشتعال و اکسیژن در محدوده اشتعال قرار گیرد.

برای جلوگیری از انفجار در معدن انجام چه کارهایی ضرورت دارد؟

پاسخ: از جمله کارهایی که برای جلوگیری از انفجار در معادن صورت می گیرد عبارتند از:
حفاظت انفجاری اولیه توسط به کارگیری الکتروموتور ضد انفجار
پرهیز برای استفاده از مایعات قابل اشتعال
بالا بردن نقطه اشتعال برای گازهای موچود در معدن
ایجاد محدودیت برای تولید جرقه در محیط
تهویه مناسب
مطمئناً قبل از وقوع حادثه باید جلوی آنرا بگیریم و استفاده از موتور ضد انفجار یکی از مهمترین عوامل برای پیشگیری از انفجار در معادن است.

چگونه از مایعات قابل اشتعال در معادن پرهیز کنیم؟

پاسخ: علاوه بر استفاده از دینام ضد انفجار ، در اولین قدم جهت پرهیز از مایعات قابل اشتعال باید آنها را با موادی که قابلیت اشتعال ندارند تعویض کنیم؛ به طور مثال می توانیم به جای مایعات قابل اشتعال از حلال های بر مبنای آب و هیدورکربن های هالوژنه استفاده کنیم. همینطور می توانیم به جای مایعات منتقل کننده فشار قابل اشتعال از روغن های هالو کربن و به جای پرکننده های پودری قابل اشتعال از پرکننده های غیر قابل اشتعال بهره مند شویم.

محدود کردن مواد قابل اشتعال در جلوگیری از وقوع انفجار چه نقشی دارد؟

پاسخ: برای اینکه خطر اشتعال در یک الکتروموتور یا دستگاه و یا اطراف آن را کاهش دهیم می توانیم مواد قابل اشتعال را محدود یا تغلیظ نماییم که در این صورت فضای قابل انفجار را نیز محدود کرده ایم. وقتی این میزان محدودیت به کار رود، تمرکز مواد قابل اشتعال باید زیر بیشترین حد انفجار یا بالای بالاترین حد انفجار نگه داری شود . دراکثر موقعیت هایی که با بخار اشباع کار میکنند، تغلیظ را می توان بوسیله انتخاب مناسب شرایط کار در تمام دستگاهها کنترل نمود. در عمل محدود کردن تغلیظ ترجیحا در دامنه بین صفر و پایین تر از حد انفجار انجام می شود .

تهویه هوا چگونه می تواند از ایجاد انفجار جلوگیری کند؟

پاسخ: به طور کلی بدیهی است که اگر بتوانیم گازهای قابل انفجار را از اطراف الکتروموتور ضد انفجار به بیرون هدایت کنیم، احتمال انفجار در آن ناحیه بسیار کمتر خواهد شد. تهویه یکی از عواملی است که در کنترل فضای قابل اشتعال نقش مهمی دارد به طوری که برای اینکه از این مسئله که در هیچ نقطه و مکانی فضای قابل اشتعال وجود ندارد اطمینان حاصل کنیم می توانیم از تهویه استفاده کنیم
اما تهویه پایداری که در اتاق های ایمنی استفاده می شود تنها میتواند از ایجاد فضای قابل اشتعال پیشگیری نماید آن هم در صورتی که بتوان میزان بخارها و گازهای متصاعد شده را تخمین زد و موقعیت منابع و شرایطی که در آن انتشار پیدا کرده اند کاملا هویدا باشد.

تهویه به چند صورت انجام می شود؟

پاسخ: تهویه عموماً به دو شیوه طبیعی و مصنوعی انجام می گیرد.
تهویه طبیعی آن است که هوایی که تحت تاثیر اتمسفر در محیط رخ می دهد،تجدید شود و تهویه مصنوعی یعنی هوا در مقادیر زیاد به چرخش در بیاید.

طراحی الکتروموتور ضد انفجار چگونه است؟

پاسخ: در طراحی دینام ضد انفجار باید نکاتی رعایت شوند، مثلا وسایل باید طوری باشند که بتوانند بیشترین مقدار فشار را تحمل کنند و اگر denotationها وجود نداشته باشد، کافی است دستگاه ها با یادداشتهای AD منتشر شده بوسیله کمیته آلمانی برای مخازن تحت فشار در مطاقبت بوده وطراحی آنها برای فشاری حداقل هشت بار بزرگتر از فشار مطلق کاری مناسب باشد.

رهاسازی فشار انفجار در الکتروموتور ضد حریق را توضیح دهید؟

پاسخ: در صورت عدم رعایت نیازهای طراحی یک الکتروموتور ضد انفجار، معمولا یک سیستم رهاساز فشار موثر بکار گرفته می شود. رهاسازی فشار یعنی انفجار در یک مفهوم وسیع هر چیزی را که به صورت پایدار یا ناپایدار، سریع یا بعد از رسیدن به فشار مشخصی دستگاه های بسته را باز کند تا انفجار در آنها در جهت بی ضرر اتفاق بی افتد. فشار باعث باز شدن دستگاه ها می شود و دقت به این نکته ضروری است که فشار به طرز غیر مضر آزاد شود تا از خسارت مهمی که از فشار و شعله یا پرتاب تکه ها سرچشمه می گیرد، به همه اشخاص جلوگیری شود. فشار باید تا جایی که امکان دارد در یک مسیر مستقیم کوتاه در هوای آزاد رها شود. تجهیزات رهاسازی فشار که باید بعد از کار اتوماتیک مجددا مورد تایید قرار گیرند ، فقط وقتی ممکن است مورد استعمال قرار بگیرند که قابلیت سرویس دهی آنها به وسیله امتحان های انفجار کنترل و تایید شده باشد.

فرونشانی انفجار در الکتروموتور قابل انفجار چیست؟

پاسخ: بعد از رخ دادن مستقیم یک جرقه و ایجاد یک انفجار جزئی تحت شرایط قطعی با انفجارهایی که در مخازن رخ می دهد، می توان شعله ها را به سرعت از طریق به کارگیری سریع مواد خاموش کننده مناسب خاموش کرد، بطوری که سبب ماکزیمم فشار حداقل شود. در الکتروموتور ضد انفجار فرونشانی انفجار غالبا با استفاده از کاشف های نوری که باعث به وجود آمدن یک توده ضخیم مواد خاموش کننده در جلو اشعه و سرانجام خفه کردن آن می شود، رخ می دهد.

در برابر انتقال شعله چگونه می توان از وسائل محافظت کننده در موتور ضد جرقه استفاده کرد؟

پاسخ: ممکن است انتقال شعله الکتروموتور ضد انفجار از میان قسمت های درزگیری نشده اتفاق بیافتد که برای پیشگیری از این رخداد این مسئله در یک دستگاه به هنگام مشتعل شدن یک فضای قابل انفجار می توان از حضور الکتروموتور ضد جرقه سود برد . به عنوان مثال، اگر در یک مخزن مایعات قابل اشتعال در مقابل فشار محافظت شده باشد، امکان جلوگیری از ایجاد یک فضای بالقوه قابل اشتعال وجود ندارد، پس در اینجا باید همه منافذ درمقابل انتقال شعله درزگیری شوند.

اتصالات الکتروموتور ضد انفجار به چه شکل است؟

پاسخ: اتصالات موتور ضد انفجار اتصالاتی هستند که نه تنها باید از انفجار شعله در معرض انفجار جلوگیری کنند بلکه باید اجازه ندهند تا زمانی که مخلوط های خروجی در زمانی که به شرایط واقعی کار بستگی دارد خاموش شوند، جرقه به فضای قابل انفجار منتقل نشود.

نقش اتصالات در الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

پاسخ: الکتروموتور ضد انفجار باید به طور دائم جلوی انتقال جرقه داخلی الکتروموتور به فضای قابل اشتعال را بگیرند. به عبارتی در یک الکتروموتور ضد انفجار اتصالات الکتروموتور حتما باید توانایی این را داشته باشند که تنش های انفجار را تاب آورده و بتوانند از انتقال شعله در حادثه جلوگیری کنند.

قابلیت اشتعال الکتروموتور ضد انفجار به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

پاسخ: در زمینه اطمینان جهت قابلیت اشتعال در موتور ضد انفجار تست هایی انجام شده که در نتیجه آنها پارامتر هایی که قابلیت انفجار این الکتروموتورها به آنها بستگی دارند مشخص شده است. این پارامترها عبارتند از:
خواص مخلوط
خواص نحوه اتصال
مشخصه های الکتریکی مانند جریان، ولتاژ و مقاومت.

حداقل انرژی اشتعال در الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

پاسخ: از آنجایی که کمترین میزان انرژی اشتعال در حالت خازنی برخلاف حالت القایی، پدید می آید پس میتوان حداقل انرژی اشتعال در یک الکتروموتور ضد انفجار را به صورت ذیل تعریف کرد:
کوچکترین انرژی الکتریکی که حاصل تخلیه خازن بوده و قادر است قابل اشتعال ترین مخلوط گاز و هوا درفشار ?
bar و دمای ???c را مشتعل کند حداقل انرژی یک مخلوط گاز یا بخار هواست. اشتعال پذیری مخلوط های مختلف گاز یا بخار هوا تا حد ماکزیمم تحت تاثیر افزایش فشار ابتدا بیشتر می شود و سپس دوباره کاهش می یابد.

دما چه تاثیری در محدوده اشتعال گاز یا هوایی که در ارتباط با الکتروموتور ضد انفجار است، دارد؟

پاسخ: محدوده اشتعال مخلوط های گاز یا بخار یا هوا با افزایش دما زیاد می شود یا به عبارتی پایین ترین حد اشتعال افت می کند و بالاترین حد اشتعال بیشتر از بالاترین حد اشتعال مخلوط در دمای اتاق می شود. این اثر دما نسبت به فشار اولیه قابل ملاحظه تر و نیز ملموس تراست. لذا در محیط های قابل اشتعال علاوه بر استفاده از الکتروموتور ضد انفجار ، باید به دمای محیط توجه داشت.

حفاظت سطحی در الکتروموتور ضد انفجار به چه صورتی است؟

پاسخ: سطوح بیرونی در الکتروموتور ضد انفجار باید دارای رنگ آمیزی استاندارد شامل اپوکسی وینیل/ رنگ پلی آمیدیک بوده و ضخامت آن کمتر از 50 میکرومتر نباشد. در موتور ضد انفجار با توجه به سفارش در خواست داده شده پروسه رنگ آمیزی مخصوص هم که از رنگ اضافه پلی اکریلیک ساخته شده ، قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد. رنگها که شامل RAL5010 است و RAL های دیگر یا MUNSEL هستند نیز باید طبق سفارش موجود باشد.

سطوح داخلی الکتروموتور ضد انفجار باید چگونه باشد؟

پاسخ: معمولا در الکتروموتور ضد انفجار، موتور دستگاه در سطوح داخلی با حالت ضد گرما تهیه می شود.

سوراخ های رطوبت گیر با چه استانداردی قابل اجرا هستند؟

پاسخ: در الکتروموتور ضد انفجار با توجه و مطابق با سفارش سوراخ های رطوبت گیر از سایز 160 به بعد قابلیت اجرایی خواهند داشت.