ELECTRO MOTOR


الکترو موتور

 

رنج وسیعی از الکتروموتورها برای کاربردهای متنوع صنعتی از معتبرترین برندهای بین المللی توسط شرکت فناوری فردا قابل تامین می باشند. 


•    موتورهای الکتریکی ولتاژ پایین استاندارد محصول شرکت ELECTRO ADDA   ایتالیا،

•    موتورهای الکتریکی ضد انفجار محصول شرکت EURO MOTORI  ایتالیا،

•   موتورهای الکتریکی ولتاژ متوسط و ولتاژ بالا استاندارد و ضد انفجار محصول شرکت HYOSUNG کره جنوبی، موتورهای الکتریکی و روش های راه اندازی آن

موتورهای الکتریکی مدرن در انواع و اشکال مختلف در دسترس می باشند. از قبیل موتورهای تک فاز، موتورهای سه فاز، موتورهای ترمزی(۱)، موتورهای سنکرون، موتورهای آسنکرون، موتورهای مخصوص، موتورهای دو سرعته، موتورهای سه سرعته و غیره که هر یک کارایی و ویژگی های خود را دارند.

هر یک از انواع موتورها به روش های مختلفی نصب و با بار کوپل می شوند(Mounting). نحوه ی نصب موتور(IM) و کوپل شدن با بار مکانیکی از اطلاعات اساسی است که برای انتخاب نوع موتور ضروری است. از مهم ترین عواملی که می توانند نوع نصب موتور را تعیین کنند، شرایط بار مکانیکی از لحاظ نوع و موقعیت آن میباشد.  در شکل زیر انواع نحوه ی نصب موتور طبق استاندارد IEC60034-7 آمده است. ملاحظه می شود که نحوه ی نصب عمودی یا افقی موتور و نیز نحوه ی محار شدن آن (روی پایه و یا فلنج) و نیز محل قرار گیری جعبه ترمینال با استفاده از کدهای مشخص شده در استاندارد تعیین شده است.

روش خنک کردن موتور نیز می تواند بسیار گوناگون باشد. از ساده ترین روش که خنک کردن با گردش خود به خودی هوا درون موتور می باشد تا موتورهای پیچیده ای که دربرگیرنده سیستم های خنک کننده از طریق هوا و آب می باشند.

به منظور اطمینان از عملکرد موتور تحت شرایط سخت کاری و در محیط های دشوار، در نظر گرفتن درجه حفاظت لازم برای موتور مهم می باشد. درجه حفاظت با عبارت دو حرفی IP (International protection) و دو عددی که پیرو آن می آید مشخص می شود.  اولین عدد بیانگر سطح حفاظت در برابر تماس و نفوذ اشیای جامد بوده و عدد دوم بیانگر سطح حفاظت در برابر آب می باشد.

هر موتور الکتریکی دارای دو سمت می باشد که مطابق با استاندارد IEC به صورت زیر تعریف شده اند:

D-END : به سمت شفت یا محور موتور و در واقع سمتی که با بار مکانیکی کوپله شده گفته می شود.

N-END : به سمت دیگر موتور الکتریکی گفته می شود.

 موتور قفس سنجابی

موتورهای آسنکرون نوع قفس سنجابی، متداول ترین موتور الکتریکی به کار گرفته شده در صنعت، می باشند. مزیت این نوع موتور بهای به نسبت ارزانش و پایین بودن هزینه های تعمیر و نگهداری می باشد. سازندگان مختلفی در بازار وجود دارند که در قیمت های متفاوت نسبت به عرضه این نوع از موتورهای الکتریکی اقدام می کنند. البته همه آنها کارایی و کیفیت یکسانی همانند آنچه به عنوان مثال محصولات شرکت ABB دارا می باشد را ندارند. راندمان بالای موتور صرفه جویی قابل توجهی را در هزینه های انرژی در دوره عمر طبیعی موتور به دنبال خواهد داشت. کم بودن سطح آلودگی صوتی و سروصدای ناشی از کارکرد موتورها نیز امروزه مورد توجه می باشد همچنانکه توانایی ایستایی آنها در محیط های سخت کاری نیز مدنظر می باشد.

همچنین پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که موتورهای تولیدی را از یکدیگر متمایز می کنند. نوع طراحی روتور بر روی جریان و گشتاور راه اندازی تاثیر گزار می باشد که این مقادیر می توانند در موتورهای تولیدی با توان یکسان توسط سازندگان مختلف بسیار متفاوت باشند. هنگامی که موتور در راه اندازی مستقیم(DOL) دارای گشتاور راه اندازی بالایی باشد به کارگیری سافت استارتر مناسب می باشد. در صورت به کارگیری سافت استارتر برای را اندازی چنین الکتروموتورهایی با گشتاور راه اندازی بالا میزان کاهش جریان راه اندازی در مقایسه با الکترو موتورهایی که گشتاور راه اندازی کمتری دارند به میزان چشمگیری بیشتر است. تعداد قطب ها موتور نیز مشخصات فنی آن را تحت تاثیر قرار می دهد. یک موتور دوقطبی گشتاور راه اندازی کمتری نسبت به یک موتور چهار قطبی یا بیشتر دارد.


ولتاژ

موتورهای تک سرعته سه فاز را معمولا می توان به دو سطح ولتاژ متفاوت متصل کرد. نحوه اتصال سه سیم پیچ استاتور یک الکتروموتور سه فاز به یکدیگر می تواند به صورت ستاره(Y) و یا مثلث(D) باشد.

سیم پیچ ها را می توان به صورت سری و یا موازی متصل نمود (Y یا YY به عنوان مثال).  اگر بر روی پلاک مشخصات یک الکتروموتور قفس سنجابی ولتاژ برای هر دو نوع اتصال ستاره و مثلث حک شده باشد، امکان به کار گیری موتور در هر دو ولتاژ به عنوان مثال ۲۳۰ ولت و ۴۰۰ ولت وجود دارد (۲۳۰ ولت در حالت مثلث و ۴۰۰ ولت در حالت ستاره).

سیم پیچ ها در ولتاژ ۲۳۰ ولت به صورت مثلث بسته می شوند و در صورتی که ولتاژ  تغذیه موتور ۴۰۰ ولت باشد به صورت ستاره به کار گرفته می شوند.

توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که برای توان مشخص موتور با تغییر ولتاژ تغذیه موتور، جریان نامی موتور متناسب با سطح ولتاژ تغییر می کند.