انتخاب نوع و پیکربندی بیرینگ

انتخاب نوع و پیکربندی بیرینگ

در انتخاب نوع و همچنین انجام پیکربندی (configuration) بیرینگ برای عملیات خود، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که در این مطلب، مهمترین آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

(۱) محدودیت‌های ابعادی

محل موجود برای قرارگیری بیرینگ معمولا محدود است. در اکثر موارد، قطر شفت، و یا قطر منفذ بیرینگ، براساس اندازه‌های سایر قطعات موجود در چیدمان تعیین می‌شود. بنابراین، نوع و سایر ابعاد بیرینگ، براساس اندازه‌ی قطر منفذ بیرینگ تعیین می‌شود. برای همین، تمام جداول موجود درباره‌ی ویژگی‌های بیرینگ‌ها، براساس قطر منفذ تنظیم شده‌اند. طیف وسیعی از از انواع و ابعاد استاندارد بیرینگ وجود دارد. بیرینگ متناسب برای هر کاربردی معمولا در این جداول یافت می‌شود.

(۲) بار بیرینگ

ویژگی‌ها، اندازه و جهت بارهایی که روی یک بیرینگ اثر می‌گذارند، بسیار متنوع است. به طور کلی، نسبت پایه‌ی تحمل باری که در جداول انتخاب بیرینگ وجود دارد، نشانگر میزان باری است که آن بیرینگ می‌تواند تحمل کند. اما برای انتخاب بهتر، علاوه بر میزان بار، باید شعاعی، محوری یا ترکیبی بودن بار نیز مشخص گردد. رولربیرینگ‌ها، نسبت به بلبرینگ‌ّها، بار بیشتر و لرزه‌ها و شوک‌های شدیدتری را می‌توانند تحمل کنند.

(۳) سرعت چرخش

سرعت قابل تحمل توسط یک بیرینگ بستگی به عواملی چون: نوع بیرینگ، اندازه، تحمل، نوع محفظه، بار، شرایط روغن‌کاری و شرایط برودت دارد.

سرعت قابل تحملی که در جداول، زیر ستون‌های روغن‌کاری با گریس و نفت، دیده می‌شود، برای بیرینگ‌های با قدرت تحمل نرمال می‌باشد. در کل، بلبرینگ‌های شیار عمیق، بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای و رولربیرینگ‌های استوانه‌ای، برای کاربردهای با سرعت بالا، مناسب‌تر هستند.

(۴) تحمل بیرینگ

دقت ابعاد و تحمل عملیاتی بیرینگ، توسط ISO و JIS نظارت می‌شوند. برای شرایطی که نیاز به شفت با تحمل بالا یا عملیات با سرعت بالا می‌باشد، بیرینگ‌های با تحمل کلاس ۵ یا بالاتر توصیه می‌شود. بلبرینگ‌های شیار عمیق، بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای و رولربیرینگ‌های استوانه‌ای، برای تحمل‌های بالا توصیه می‌شوند.

(۵) دقت

انحراف الاستیک در سطوح تماس بیرینگ و محل‌های تماس با بار بیرینگ، اتفاق می‌افتد. با استفاده از ابزار خاص، کاهش این انحرافات، تا حد ممکن، ضروری است. رولربیرینگ‌ها، انحراف الاستیک کمتری نسبت به بلبرینگ‌ها دارند. برای همین در برخی موارد، به بیرینگ پیشباری تحمیل می‌شود تا دقت آن افزایش یابد. این فرآیند معمولا روی بلبرینگ‌های شیار عمیق، بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای و رولربیرینگ‌های مخروطی پیاده می‌شود.

(۶) ناهمترازی حلقه‌ی درونی و بیرونی

انعطاف‌پذیری شفت، تفاوت بین دقت شفت و سایر قطعات چیدمان و خطاهای نصب، سبب ایجاد ناهمترازی بین حلقه‌ی درونی و بیرونی بیرینگ می‌شود. در شرایطی که درجه‌ی این ناهمترازی، نسبتا بزرگ است، بلبرینگ‌های خودتنظیم و رولربیرینگ‌های کروی مورد توصیه هستند.

(۷) سطوح نویز و گشتاور

رولربیرینگ‌ها، با شرایط دقت بالا تولید می‌شوند و در این شرایط نیز کار می‌کنند. بنابراین، نویز و گشتاور کمی تولید می‌کنند. برای شرایطی که به طور خاصی نیاز به نویز پایین، یا عملیات با گشتاور پایین دارند، بلبرینگ شیار عمیق و رولربیرینگ استوانه‌ای، مناسب‌ترین انتخاب هستند.

(۸) نصب و جداسازی

برخی از عملیات‌ها، نیاز به نصب و جداسازی پیوسته دارند تا بتوان عملیات بازرسی و تعمیرات را انجام داد. برای چنین شرایطی، بیرینگ‌هایی با حلقه‌های درونی و بیرونی قابل جداسازی، مثل رولربیرینگ‌های استوانه‌ای، رولربیرینگ‌های سوزنی و رولر بیرینگ‌های مخروطی مناسب‌ترین گزینه هستند.

ادامه مطلب