بیرینگ

بیرینگ

بیرینگ، یک سازه‌ی مکانیکی است که حرکت‌های نسبی را محدود به حرکت‌های مورد نیاز بین دو یا چند قطعه می‌کند. بیرینگ انواع مختلفی دارد که بلبرنیگ و رولربیرینگ، از معروفترین آن‌ها می‌باشند. بلبرینگ‌ها دارای بخش‌های کروی چرخنده هستند و برای کاربردهای سبکتر استفاده می‌شوند. اما رولربیرینگ‌ها دارای اجزای سیلندری چرخنده هستند که آن‌ها را برای کاربردهای سنگینتر مناسب می‌کند. در این مطلب، درباره‌ی کاربرد هرکدام از انواع بلبرینگ و کاربردهای آن‌ها، با جزییات بیشتری بحث خواهیم کرد.

بلبرینگ (ball bearing)

بلبرینگ، سازه‌ای مکانیکی متشکل از اجسام کروی شکل است که بین دو قطعه‌ی دایره‌ای‌شکل داخلی و خارجی محصور شده‌اند. بلبرینگ وسیله‌ای است که چرخش شفت‌ها را با حداقل‌سازی اصطکاک آن‌ها با اجزای ثابت دستگاه، تسهیل می‌کند. نکات زیر در مورد انتخاب این بیرینگ‌ها، مفید خواهد بود:

  • انتخاب اول در شرایطی که نیاز به سرعت بالا یا دقت زیاد در عملیات دارند.

  • طیف زیادی از اشکال استاندارد دارند.
  • با انجام برخی پیکربندی‌های خاص، این بیرینگ‌ها هم می‌توانند حرکت شعاعی (radial) را پشتیبانی کنند و هم حرکت محوری (axial).

رولر بیرینگ (roller bearing)

رولربیرینگ، سازه‌ای مکانیکی متشکل از قطعات سیلندری یا مخروطی‌شکل است که معمولا بین دو قطعه‌ی دایره‌ای‌شکل محصور شده‌اند. این سازه‌ها، وظیفه‌ی تسهیل حرکت شفت‌ها، از طریق کاهش اصطکاک بین شفت و اجزای ثابت ماشین را دارند. این بیرینگ‌ها معمولا برای کاربردهای سنگینتر نسبت به بلبرینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. رولربیرینگ‌ها نیز مانند بلبرینگ‌ها، طیف استانداردشده‌ی زیادی دارند، اما با درجه‌ای کمتر نسبت به بلبرینگ.

  • این نوع بیرینگ‌ها، نسبت به بلبرینگ‌ها در شرایط با فشار بالاتر نیز فعالیت می‌کنند.

  • رولربیرینگ‌ها می‌توانند در شرایط فشار محوری خیلی بالا نیز کار کنند.

 

 

بیرینگ‌های خطی (linear bearing)

بیرینگ‌های خطی، سازه‌های مکانیکی هستند که از قطعات کروی یا دایره‌ای غلاف‌شده در قطعات خاصی  تشکیل شده‌اند و برای ایجاد حرکت خطی کنار شفت‌ها استفاده می‌شوند. این بیرینگ‌ها می‌توانند دارای قابلیت‌های ثانویه‌ی چرخشی نیز باشند. این قابلیت‌ها بسته به طراحی مدل این نوع بیرینگ‌ها دارد.

  • این نوع بیرینیگ‌ها، دارای اصطکاک کمتر و دقت بیشتر نسبت به بوشینگ‌ها می‌باشند.

  • این بیرینگ‌ها، هزینه و پیچیدگی بیشتری نسبت به بوشینگ‌ها دارند.

بیرینگ‌های سرسره‌ای (Slide bearings)

اسلاید بیرینگ، سازه‌ای مکانیکی است که برای ایجاد حرکت در یک جهت خاص، بین سایر اجزای ماشین استفاده می‌شود. از این نوع بیرینگ‌ها معمولا در پل‌ها و سایر ساختمان‌های تجاری وصنعتی استفاده می‌شود. اسلایدبیرنیگ‌ها حرکات حرارتی و خمشی تیرها را تسهیل می‌کنند. این بیرینگ‌ها همچنین، از اجزای یک سازه در برابر لرزش، نویز و شوک محافظت می‌کنند.

بیرینگ‌های جواهراتی (jewel bearing)

بیرینگ‌های جواهراتی، ابزاری هستند که برای کاربردهای چرخشی سبک، مانند ساعت‌، استفاده می‌شوند. در این سازه‌ها، فشار عملیات پایین، و شفت مربوط، ریز است. این بیرینگ‌ها هم انواع پلاستیک دارند و هم انواع ساخته‌شده از سنگ‌ها قیمتی.

بیرینگ‌های بدون اصطکاک (frictionless bearing)

بیریینگ‌های بدون اصطکاک، سازه‌های مکانیکی یا الکترومکانیکی هستند که به عنوان جایگزین بیرینگ‌ها مرسوم در بازار، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بیرینگ‌ها، حرکت شفت‌ها را از طریق هوا یا میدان‌ها مغناطیسی تسهیل می‌کنند. از این بیرینگ‌ها، برای شرایط بحرانی و نیازمند با دقت خیلی بالا استفاده می‌شود.

ادامه مطلب